Догори

Обов’язкове харчування у початкових школах Польщі

30. 6. 2022

З початком нового навчального року 2022 набирають чинності положення art.106a Prawo oświatowe, відповідно до яких початкові школи будуть зобов’язані забезпечувати дітей гарячим харчуванням.

У яких школах запроваджуються обов’язкові обіди?

Відповідно до норм art.106a зазначеного закону, обов’язок надавати гаряче харчування поширюється на всі початкові школи (szkoły podstawowe), за винятком шкіл для дорослих та/або шкіл мистецтв, що дають загальну початкову освіту.

До поняття szkoły podstawowe у Польщі входять обов’язкові 8 класів освіти – саме на них і поширюється обов’язок щодо забезпечення гарячим харчуванням. Відповідно, для старших класів та дошкільнят дані норми нічого не змінюють.

Як буде організовано харчування?

Початкова школа буде зобов’язана забезпечувати учнів гарячим харчуванням один раз на день під час перебування у школі. Таким чином, школи будуть зобов’язані забезпечити місця прийому їжі та норми їх утримання. Умови використання їдалень визначаються адміністраціями шкіл або їх керівним (куруючим) органом.

Скільки коштує шкільний обід?

Обіди будуть платними – це норма ust.2, art.106 та ust.2, art.106a Prawo oświatowe. Визначає вартість директор школи за погодженням із керівним органом.

Однак положення ust.3, art.106 того ж закону суворо встановлюють, що в ціну шкільного обіду не повинні входити зарплата персоналу, ні інші витрати на утримання їдальні. Іншими словами, це має бути виключно вартість продуктів, що входять в обід, без будь-якої націнки (т.з. wsad do kotła – склад котла/каструлі).

У разі забезпечення тих, хто навчається харчуванням у формі кейтерингових послуг (доставка готового харчування до школи), керуючий орган зобов’язаний покрити витрати, пов’язані з приготуванням та доставкою обідів до організованої їдальні. Тобто і в даному випадку ціна обіду не повинна перевищувати ціни на продукти, з яких він виготовлений.

Пільги на шкільні обіди та безкоштовне харчування

Норми ust.5 і 6, art.106 Prawo oświatowe дають право шкільної адміністрації звільняти батьків повністю чи частково від сплати вартості гарячого харчування для школярів, у разі складного матеріального становища, особливих обставин чи інших правил, вироблених самої школою. Пільги на обіди або безкоштовне харчування цілком можливі, але це вирішує адміністрація школи у кожному випадку.

Чи можуть батьки відмовитися від обіду для школяра?

Відмова від обіду можлива, і це однозначно прописано в Законі: ust.2, art.106a визначає, що шкільні обіди мають бути не лише платними, а й добровільними. Ніякі примуси до прийому їжі або до витрат на неї з боку школи неприпустимі.

Радимо почитати: